Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tıpta uzmanlık sınavı
TUS Tıp Fakültesi eğitimi içerisinde uzmanlık eğitimi almak isteyen kişilerin girmesi gereken bir sınavdır. TUS'un açılımı Tıpta Uzmanlık Sınavı olarak bilinmektedir. Diğer bir adı ise Tıpta Uzmanlık Eğitimine Giriş Sınavı olmaktadır. Bu her iki açılımda sıklıkla kullanılmaktadır. Tıp Fakültesini okuyan ve bitirdikten sonra uzmanlık yapmak isteyen kişiler TUS sınavına girmesi gerekir. Ülkemizde TUS sınavı en zor sınavlardan birisi olmaktadır. Yılda 2 kez gerçekleşen TUS sınavı Nisan ve Eylül aylarında yapılmaktadır. TUS sınavından gerekli puanı alıp belli bir düzeye ulaşan öğrenciler kendi tercihlerine göre Sağlık Bakanlığına bağlı olan eğitim ve araştırma hastanelerinde veya Adli Tıp Kurumunda uzmanlık eğitimlerini alabilirler. Bu sayede eğitim sonunda b kişiler uzman doktor unvanını alırlar.  TUS sınavında başarılı olmak için ilk olarak yabancı dil sınavından başarılı olunması gerekir. Yabancı dil sınavları İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinden oluşur. B dillerden birisinden 50 puan ve üstü alınması gerekir. Daha sonra Yükseköğretim Kurulu tarafından bu puana denk kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olurlar. Tıp Fakültesinden mezun olan öğrenciler ÖSYM tarafından yapılan yabancı dil sınavlarına girmeleri gerekir. Bu sınavlar YDS, YOKDIL ve TIPDİL sınavlarıdır. Bu sınavdan başarılı olan kişilerin sınav puanları yalnızca 5 sene geçerli olmaktadır. Bu nedenle TUS sınavına giren öğrencilerin çok iyi derecede yabancı dile sahip olması gerekir.  TUS sınavında pek çok öğrenci tus dersleri ve alanlarından sorumlu olmaktadırlar. Sınav iki başlık altında toplanmaktadır. Bunlar Temel Bilimler ve Klinik Bilimlerdir. Tıpta Uzmanlık Sınavı bu şekilde iki oturum halinde yapılır. Her oturumda 120 soru bulunur. Böylece TUS sınavına giren kişiler toplamda 240 sorudan sorumlu olurlar. TUS sınavında her bir oturum için 150 dakikalık süre verilmektedir. Böylece sınava giren uzman doktor adayları toplamda 300 dakikalık bir sınava girmiş olurlar. Ayrıca TUS sınavından 50 puan ve üzeri alınması gerekir.
Bul
Alıntı

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi